Sıkça Sorulan Sorular

Yanıt :

 Matematik Köyü’nde her türlü ve her seviyede matematik yapılabilir. 


Yaz okullarımızdan örnek verelim: 
Kimimiz evlerde kimimiz çadırlarda kalırız. Sabah 7’de kalkarız. Dersler 8-12 ve 16-20 arası yapılır. Liseliler her derse girer (ikişer saatten günde dört ders, toplam 8 saat). Üniversiteliler günde en az iki derse girer. Dersleri profesyonel matematikçiler verir, ama bazen öğrenciler de bir ders ya da belli konularda bir ya da iki seminer verebilir. Geceleri öğrenciler tek başlarına ya da birlikte ders çalışırlar. 

Tatil günümüz perşembedir. 

Öğrencilerden üçer kişilik gruplar kurulur ve bu gruplar dönüşümlü olarak temizlik (tuvalet temizliği dahil!), mutfak, bulaşık, sulama gibi günlük işlerde çalışır. Köyde araştırmalarına gömülmek isteyen araştırmacılar eğer isterlerse tüm gün kimseyle konuşmayabilirler. Yaz ayları dışında Matematik Köyü`nde arkadaş, eş dost toplantıları yapılabilir, balayı için gelinebilir. 

Bu konuda bilgi için aslicankorkmaz@nesinvakfi.org adresine yazın.
Yanıt :

 Üç türlü. 

 

  1. Bir etkinlik düzenlemek isteyebilirsiniz. Örnekler: 13-15 yaş gençlere ya da diyelim yetişkinlere matematik öğretmek isteyebilirsiniz. Bu konuda bizdn de yardım isteyebilirsiniz. Bir okulda matematik öğretmeniyseniz, sınıfınızla bir hafta başbaşa kalmak isteyebilirsiniz. Ya da sadece günübirlik bir ziyareti yeğliyebilirsiniz. Eğer araştırmacıysanız tek başınıza, bir yakınınızla ya da araştırmacı arkadaşlarınızla köye kapanıp, ekmek elden su gölden, matematiğe gömülmek isteyebilirsiniz. Toplantılar, seminerler, çalıştaylar düzenlemek isteyebilirsiniz. Etkinlik düzenlemek için aslicankorkmaz@nesinvakfi.org adresine yazabilirsiniz.
  2. Köyün bir etkinliğine katılmak isteyebilirsiniz. Etkinliklerimizi görmek için tıklayın.
  3. Etkinliklerimiz genellikle tatillerde ve elbette yaz aylarında oluyor. Yaz dışında Köy`den yararlanmak isteyenler cuzi bir miktar karşılığı Köy`de konuğumuz olabilirler. Özellikle gençlerden oluşan grupların bayılacağını sanıyoruz.

 

 

 

Yanıt :

 Dört öğün nefis yemek ve yatak dışında, matematik eğitimi, doğa, huzur ve çalışma ortamı. 


Dersler ve toplantılar için 200 kişilik, 80 kişilik, 30 kişilik ve 60 kişilik toplam 3 kapalı dersliğimiz var. 60 ve 200 kişilik iki amfiteatrımız var. 20-30 kişilik küçük grup için çardaklarımız var. Sessizlik içinde çalışmak için çalışma setlerimiz var. Havuz, TV, radyo ve toplu müzik yayını yoktur. Yoğunlaşmayı engelleyebilecek her türlü etkenden korumaya çalışıyoruz köyümüzü. İkişer kişilik odalarımız olduğu gibi 6, 8, 10, 14’er kişilik "koğuş tipi" odalarımız da vardır. Köy evleri taş, çamur ve samandan yapılmıştır. 

Şu anda öğrenci konaklaması için toplam yatak kapasitesi 161 olan 15 koğuşumuz ve eğitmenlerimiz ve çalışanlarımızın konaklaması için toplam yatak kapasitesi 108 olan 55 evimiz bulunmaktadır. VIP'ler Şirince köyünün daha konforlu pansiyonlarından da yararlanabilir.
Yanıt : Her program için ödeme farklıdır. Köy`ün düzenlediği programlarda burs imkânı vardır.

 

Yanıt :

Huzuru bozmamaları, uyumsuzluk yapmamaları, kimseyi (özellikle matematik yapanları) rahatsız etmemeleri, özgür bir ortama uyum sağlamaları, Köy'e sahip çıkmaları... 


Matematik Köyü'nde özgürlüğün sınırı başkalarının rahatsızlığı ve TC yasalarıdır. Öğrencilerden kapasitelerini zorlayarak matematik çalışmaları beklenir. Ayrıca Matematik Köyü’ne katılan gençler günün belli bir süresini (kapasitelerini zorlamadan!) köy yararına çalışmaya ayırırlar. Örnek: ağaç ve çiçek sulama, çevre düzenlemesi, bulaşık, temizlik, çamaşır, patates soyma, sovan doğrama... Kimseden fiziksel gücünün üstüne çıkması istenemez elbette. Bu çalışma fazla zaman almadığı gibi anlaşılamayan bir nedenden gençlerin daha iştahla çalışmalarına neden oluyor.
Yanıt :

Matematik Köyü kâr amacı gütmez. Ama zarar amacı da gütmez! 


Matematik Köyü sadece ve sadece topluma ve bilime yararlı olma amacıyla kurulmuştur. Ayrıca Matematik Köyü Nesin Vakfı’nın mülkiyetindedir. Matematik Köyü’nün kazanacağı her kuruş ya matematik yoluyla ya da Nesin Vakfı yoluyla topluma tekrar geri dönecektir.
Yanıt :

Matematik Köyü'nün sahibi Nesin Vakfı'dır ve Nesin Vakfı'na Matematik Köyü için özel bağışta bulunabilirsiniz. 


Bunun için sayfaların her zaman sağ üst kısmında yer alan "Nesin Vakfına Bağış" butonuna tıklayabilirsiniz