2015 Lisans ve Lisansüstü Yazokulu

 • Tarih13 Temmuz - 20 Eylül 2015 
 • Amaç

  2015 Lisans ve Lisansüstü Yazokulu Nesin Matematik Köyü‘nde 13 Temmuz - 20 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Değişikliğe tabi ders programının son halini aşağıda bulacaksınız.

  Amaç: Matematik Bölümü öğrencilerinin uzun yaz tatilini akademik olarak değerlendirmek, varsa temel eksiklerini gidermek, kısıtlı zaman yüzünden müfredata sığmayan konularda bilgilendirmek, yurtiçinden ve yurtdışından matematikçilerle tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlamak, bilimsel işbirliklerine yol açmak.

  Kimler Katılabilir? Bir matematik bölümüne kayıtlı her öğrenci yazokulumuzun kendisine uygun bir bölümüne katılabilir; matematik bölümü dışından gelecekler ancak istisnai olarak ve yer varsa kabul edileceklerdir.

   
 • ÜcretYazokulumuzun günlük ücreti normalde koğuşta kalacaklar için 90 TL‘dir; çadırda kalacaklar için ise 65 TL‘dir. Üniversite öğrencilerinin birçoğunun bu ücretin yarısını bile ödeyemeyeceğinin bilincindeyiz elbette. Kimseyi ücret nedeniyle reddetmeme gibi değiştirilmesi bile önerilemeyecek bir ilkemiz var. Ancak çoğunlukla yazokullarımızı altından kalkamadığımız bir borçla kapatıyoruz. Durumumuzu anlayacağınızı ve bütçenizin izin verdiği ölçüde yazokulumuza katkıda bulunacağınızı umuyoruz. Nesin Matematik Köyü, kâr amacı gütmemektedir (gütmesi de mümkün degildir zaten, soyut matematik satmaz!) Kurumumuz karşılıklı anlayış ve güvene çok önem vermektedir. Burs öncelikli olarak matematik bölümü öğrencilerine verilir. Kısıtlı sayıda matematik öğretmenliği, matematik mühendisliği, fizik bölümlerindeki öğrenciler de burslarımızdan yararlanabilirler. Diğer bölümlerde okuyan öğrencilere burs veremeyeceğimiz için üzgünüz. 
 • Genel Bilgi

  Başvuru: 2015 Lisans Lisansüstü Yazokulu başvuru formu için tıklayın. Başvurunuz sisteme otomatik olarak aktarılacaktır. En geç iki gün içerisinde belirttiğiniz e-posta adresinize başvurunuzun ulaştığına dair bir onay mesajı gönderilecektir. Eğer bu süre zarfında onay mesajı almamışsanız, bir aksilik oldu demektir, bizimle doğrudan iletişime geçin lütfen (cigdemsahin@nesinvakfi.org). Başvurunuz kabul edildikten sonra kaydınızı yaptırmalısınız, sadece başvuru yapmak yetmemektedir.

  Önemli not: Başvuru yaptıktan sonra size gönderilen kayıt mesajını dikkate almanızı rica ederiz. Kayıt formunu göndermeden ve gerekli diğer işlemleri yapmadan yazokulu kaydınız tamamlanmayacaktır.

  Eğitim: Katılım tam hafta sayısı kadar olmalıdır (1, 2, 3 hafta vs). Haftalar pazartesi sabahı saat 8‘de başlar ve bir sonraki pazar akşamı saat 20‘de biter. Genel kural olarak Köy‘e başlangıç tarihinden bir gün önce (bir pazar günü) gelinir ve bitiş tarihinde (gene bir pazar günü) Köy‘den ayrılınır. Haftalarımızda 6 çalışma günü vardır, hafta ortasında, yani perşembe günleri tatildir ve çoğu zaman arzu edenler bir geziye (Efes, tekne gezisi, milli park vs) ya da denize giderler. Öğrenciler pazar akşamları (hafta başlamadan bir gün önce) en az iki derse kaydolur. Kaydolunan derslere girmek zorunludur. Dileyen öğrenciler kaydolmadıkları derslere de girebilirler.

  Her ders 2 saate yakın sürer. Program sıkışık olduğu haftalarda dersler 1,5 saat sürebilir. Genelde günde en az 8 saat ders vardır. Aynı anda birkaç ders birden olacaktır. Katılımcıların bildikleri konularda gece semineri vermeleri mümkündür, hatta zaman elverdiğince bu konuda teşvik edilirler. Bazı dersler İngilizce olabilir; dolayısıyla katılımcıların bir matematik dersi dinleyebilecek kadar İngilizce bilecekleri varsayılır.

  Köy‘de bol bol çadır kuracak yer vardır. Kısıtlı sayıda çadırımız vardır, çadırınız varsa yanınızda getirmenizi rica ediyoruz.

  Fiziksel bir engel olmadıkça, katılımcıların Köy‘de çamaşır, bulaşık, temizlik, bahçe bakımı, yemek gibi gündelik işlerde (dönüşümlü olarak) yardımcı olacakları varsayılır. Matematik Köyü‘nde bir aile ve kardeşlik ortamı yaratmaya çalışıyoruz. (Kimse kapasitesi dışında çalışmayacaktır.) 

  Konaklama: Daha genç olduklarından dolayı, köy evlerine, yani koğuşlara öncelikli olarak lise öğrencileri yerleştirilecektir. Lisans ve lisansüstü öğrencileri çadırlarda konaklayacaklardır. Zaten tecrübemiz gösteriyor ki, daha fazla özgürlük ve bağımsızlık sağladığından, yaşça büyük öğrenciler çadırları koğuşlara tercih etmektedirler. Eğer bu konuda bir çekinceniz varsa lütfen bize yazın. Sizi memnun edeceğimize dair söz veremesek de elimizden geleni yapacağımıza dair kuşkunuz olmasın.

   

   
Kayıt ve başvuru işlemleriyle ilgili sorularınız için
Çiğdem Şahin (cigdemsahin@nesinvakfi.org
Nesin Matematik Köyü Etkinlikleri

Program (Son güncelleme tarihi 26 Ağustos 2015)

Üniversite öğrencileri lise programından da ders seçebilirler. Bu dersler aşağıdaki tabloda 0 sütununda 1 bulunan derslerdir. Bazı dersler bizim elimizde olmayan nedenlerden dolayı değişebilir, ayrıca programa yeni dersler de eklenebilir.

Ders içeriklerini toplu halde görmek için tıklayın. Ders içeriklerini ayrı ayrı görmek için dersin adının üstüne tıklayın.

Sol baştaki dört sütundaki 0, 1, 2 ve 3 şu anlamlara gelmektedir: 0: Liselilerle birlikte alınan dersler. 1: Başlangıç seviye, yani lisansın bir, iki ve üçüncü sınıfları. 2: İleri seviye lisans, yani lisansın üç ve dördüncü sınıfları. 3: Lisansüstü, master, doktora ve araştırmaya hazır diğerleri.

Dördüncü sütunda dersin verileceği dil gösterilmektedir: TüRkçe ya da ENgilizce. Boş kalan hücrelerin dersleri katılımcıların tercihlerine göre iki dilden birinde yapılacaktır.

0 1 2 3 Dil Title Instructor Course Title 13.07 20.07 27.07 03.08 10.08 17.08 24.08 31.08 07.09 14.09 Institution
1         Asst. Prof. Özlem Beyarslan Oyunlar Kuramı I 1                   Boğaziçi Ü.
1         Prof. Ali Nesin Kombinasyon Hesapları I 1                   İstanbul Bilgi Ü.
  1 1     Prof. Yusuf Ünlü Brouwer`s Fixed Point Theorem and Jordan`s Curve Theorem
1                   Yeditepe Ü.
  1 1     Prof. Ali Nesin Abelian Group Theory 1                   İstanbul Bilgi Ü.
    1 1 EN Assoc. Prof. Kıvanç Ersoy Profinite Groups 1                   MSGSÜ
    1 1 EN Asst. Prof. İpek Tuvay Representations and characters of finite groups 1                   Gebze Teknik Üniversitesi
  1 1     Prof. Feza Arslan Introduction to computational algebraic geometry 1                   MSGSÜ
    1 1 EN Dr. Anargyros Katsampekis Combinatorial Commutative Algebra 1                   MSGSÜ
1         Prof. Yusuf Ünlü Çizge Kuramı ve Algoritmalar 1 1                 Yeditepe Ü.
1         Asst. Prof. Özlem Beyarslan Cebir 1 1                 Boğaziçi Ü.
1         Msc. Papatya Duman Oyunlar Kuramı II   1                 İstanbul Bilgi Ü.
1         Asst. Prof. Salih Durhan Kombinasyon Hesapları II   1                 ODTÜ
  1 1   EN MSc. Alexandre Ramos, Ibrahim Villanueva A Visual Introduction to Complex Analysis   1                 Universität Bern, Université de Bordeaux
  1 1     Prof. Ali Nesin Introduction to Group Theory   1                 İstanbul Bilgi Ü.
    1 1   Prof. Ali Nesin Intermediate Group Theory   1                 İstanbul Bilgi Ü.
    1 1   Asst. Prof. Özlem Beyarslan Field Theory   1                 Boğaziçi Ü.
  1 1 1 EN Prof. Alexandre Borovik A very gentle introduction to black box algebra: Fields   1                 Manchester U.
    1 1 TR Asst. Prof. Nil Mansuroğlu Lie Algebras   1                 Ahi Evran Üniversitesi
    1 1 TR Asst. Prof. Şükrü Yalçınkaya Yansıma Grupları   1 1 1             İstanbul Ü.
1         Asst. Prof. Zeynep Özkurt Konikler ve Cebir     1               Çukurova Ü.
  1 1   TR Prof. Doğan Dönmez Geometriler     1               Çukurova Ü.
  1 1   TR Prof. Ayşe Erzan Uygulamalı Çizge Kuramı     1               İTÜ
  1 1   TR Assoc. Prof. Ali Özkurt Differential Forms and generalized Stoke’s Theorem     1               Çukurova Ü.
  1 1 1   Msc. Selvi Beyarslan Crash Course on Edge Ideals     1               Tulane University
  1 1 1 EN Prof. Alexandre Borovik A very gentle introduction to black box algebra: Groups, basic theory     1               Manchester U.
1         Asst. Prof. Kağan Kurşungöz Örneklerle Problem Çözme     1 1             Sabancı Ü.
1         Asst. Prof. Özlem Beyarslan Sayılar Kuramı     1 1             Boğaziçi Ü.
1         Prof. Ali Nesin Halka Teorisi     1 1             İstanbul Bilgi Ü.
    1 1 TR Asst. Prof. Kağan Kurşungöz Ramanujan Meşrebinde Sayılar Teorisi     1 1             Sabancı Ü.
  1     TR Assoc. Prof. Mehmet Cenkçi Differential Equations     1 1             Akdeniz Ü.
1         Prof. Ali Nesin Grup Teorisi       1             İstanbul Bilgi Ü.
    1 1 TR Asst. Prof. Ayhan Dil The Gamma Function       1             Akdeniz Ü.
  1 1 1   Dr. Haydar Göral Nonstandard Analysis       1             Université Lyon1
    1 1   Msc. Doğacan Sertbaş Cryptography: Discrete Logarithm Problem       1             University of Bonn
  1 1 1 EN Dr. Thomas Stemler Stochastic dynamics an introduction       1             University of Western Australia
  1 1 1 EN Dr. Carsten Grabow Nonlinear Dynamics and Chaos       1             Potsdam Institute for Climate Impact Research
  1 1 1 EN Prof. Alexandre Borovik A very gentle introduction to black box algebra: Groups       1             Manchester U.
1 1 1 1 TR Asst. Prof. Emre Coşkun Greek Mathematics       1 1           ODTÜ
1         Prof. Dr. Ali Nesin Oyunlar Kuramı         1           İstanbul Bilgi Ü.
    1 1   Prof. Remzi Sanver Social Choice Theory - An Introduction         1           İstanbul Bilgi Ü.
  1 1 1 TR Msc. Hakan Doğa Sliceness of Knots, Concordance         1           Central European University
  1 1 1 EN Dr. Martin Hils Some topics in Combinatorics. First steps in Ramsey theory         1           Université Paris Diderot – Paris 7
    1 1 EN Dr. Zafeirakis Zafeirakopoulos Algorithmic Algebraic Geometry         1           National University of Athens
1         Prof. Ali Nesin Ağaçlar         1 1         İstanbul Bilgi Ü.
1         Asst. Prof. Özlem Beyarslan Sayılar Kuramı         1 1         Boğaziçi Ü.
1         Prof. Haluk Oral Matematik Sohbetleri         1 1          
    1 1 EN Dr. Seçil Gergün Metric Spaces         1 1         Dokuz Eylül Ü.
    1 1   Prof. Ayşe Berkman Geometric Group Theory         1 1         MSGSÜ
  1 1 1   Prof. David Pierce Nonstandard analysis         1 1         MSGSÜ
  1 1 1   Asst. Prof. Kerem Altun Selected Topics in Applied Linear Algebra         1 1         İstanbul Kemerburgaz Ü.
1         Asst. Prof. Kerem Altun Fizikten Seçme Konular           1         İstanbul Kemerburgaz Ü.
    1 1   Asst. Prof. Özer Öztürk Introduction to toric varieties           1         MSGSÜ
  1 1     Asst. Prof. Pınar Uğurlu Sylow theory and its applications           1         İstanbul Bilgi Ü.
    1 1 EN Asst. Prof. Ayhan Günaydın Model Theory of Ordered Structures           1         MSGSÜ
    1 1 TR Asst. Prof. Özgür Martin Kaotik dinamik sistemlere giriş           1         MSGSÜ
    1 1 EN Dr. Zafeirakis Zafeirakopoulos Geometry that counts           1         National University of Athens
1         Prof. Şahin Koçak Sözsüz İspatlar             1       Anadolu Ü.
    1 1   Assoc. Prof. Mine Çağlar Brownian Motion             1       Koç Ü.
    1 1 EN Prof. Piotr Kowalski Basic algebraic geometry             1       Bilgi University and Wrocław University
    1 1 EN Prof. François Dunlop Rigorous statistical mechanics             1       Université de Cergy Pontoise
  1 1   EN Prof. Ludomir Newelski Logic             1       Uniwersytet Wroclawski
    1 1   Msc. Hülya Duyan The O’Nan-Scott Theorem             1       Central European University
    1 1   Asst. Prof. Özer Öztürk Basics of tropical geometry             1       MSGSÜ
  1 1   EN Prof. Sten Kaijser Classical and neo-classical orthogonal polynomials             1       Uppsala University
1         Prof., Doç. Dr. Ali Nesin, Ali Özgür Kişisel Kombinasyon Hesapları             1 1     İstanbul Bilgi Ü., ODTÜ
1         Asst. Prof. Özlem Beyarslan Sayılar Kuramı             1 1     Boğaziçi Ü.
1         Msc. Özge Ülkem Problem Saati             1 1     Sabancı Ü.
1         Prof. Ali Nesin Matematik Sohbetleri               1     İstanbul Bilgi Ü.
    1 1   Msc. Uğur Doğan The Spectrum of A Commutative Banach Ring               1     Humboldt U.
  1 1   EN MSc. Pal Galicza Discrete TimeMarkov Processes               1     Central European University
    1 1 EN Prof. Alp Eden Mathematical theory of statistical learning               1     Boğaziçi Ü.
  1 1 1 TR   Ersin Karabudak Statistical learning in practice               1      
    1 1 EN Prof. Yusuf Ünlü Hilbert Spaces               1     Yeditepe Ü.
    1 1 EN Asst. Prof. Ben Walter Category Theory               1     METU - NCC
    1 1 EN Msc. Hamid Rahkooy Advanced Algebraic Geometry               1     Research Institute for Symbolic Computation
  1 1     Assoc. Prof. Tunç Mısırlıoğlu Selected Topics in Functional Analysis               1     İstanbul Kültür Üniversitesi
    1 1 EN Assoc. Prof. Teoman Turgut Introduction to renormalization group               1     Boğaziçi Üniversitesi
  1 1 1   Assoc. Prof. Türker Bıyıkoğlu Çizgelerin Gösterim Matrislerine Giriş               1      
    1 1   Prof. Tonguç Rador Kuantum Alan Kuramı               1 1   Boğaziçi Ü.
    1 1 EV Prof. Stephen Huggett Special relativity from a mathematician`s point of view               1 1   University of Plymouth
    1 1 EN Dr. Juan Diego Caycedo Categorical Logic                 1   University of Freiburg
    1 1 EN MSc. Hamid Rahkooy Problems on Toric Varieties                 1   Research Institute for Symbolic Computation
  1 1 1 EN

Asst. Prof.

Serge Randiambolololona Some pathological functions                 1   Galatasaray Üniversitesi
    1 1 EN

Dr.

Edvard Musaev Geometry for String Theory                 1   National Research University Higher School of Economics
         

Prof.

Şafak Alpay Fix point teoremi ve uygulamaları                 1   ODTÜ
    1 1   Prof. Ali Nesin Linear Algebra and Module Theory                 1 1 İstanbul Bilgi Ü.
    1 1   Prof. Ali Nesin Groups and Rings                 1 1 İstanbul Bilgi Ü.
  1 1 1   MSc. Ilmar Gahramanov Basic and elliptic hypergeometric functions                 1 1 Humboldt-University Berlin
    1 1 TR Prof. Zafer Ercan Genel topoloji                 1 1 Abant İzzet Baysal Ü.
    1 1 TR Asst. Prof. Erhan Pişkin Sobolev Uzayları                   1 Dicle Üniversitesi
    1 1 TR Asst. Prof. N. Özkan Tan Cones and Duality                   1 Uşak Üniversitesi
Online Başvuru Yapılamamaktadır!
 • Etkinlik başvurusu sona ermiştir