Sanat, Beden, Mekan

Tarih: 17-30 Haziran 2019 (Köy'e geliş 16 Haziran, Köy'den ayrılış 30 Haziran)

Amaç: Sesbeden pratikleri ile doğaçlamadan performansa atölyesi, bedeni dinlemek ve mekânla ilişki kurmak üzerine doğaçlama araştırmalar yapılmasını hedefler. Bu doğaçlama araştırmalarından aldığı  ilhamla, katılımcının kendinden doğacak bir performans alanını kurgulaması amaçlanmaktadır. Süreç boyunca  her katılımcı kendisinin ve mekânın ihtiyaçlarını dinleyerek kendi performansını kurgulamaya doğru yönlendirilir.
Ne kadar gerçek o kadar derinde, ne kadar derinde o kadar gerçek atölyesi, kişinin fiziksel ve duygusal beden sınırlarını araştırmak üzere uzun süreli egzersizler yapmasını hedefler. Her gün toplumda günde 4 saat sürecek egzersizlerle katılımcıların gitgide daha derin bir farkındalıkla kendileri üzerinde çalışması ve kendi içinden doğandan yola çıkarak bedensel bir performans kurgulaması amaçlanmaktadır. Kendi içlerinde yürüyecek sınır araştırmaları boyunca katılımcılar kendi eşiklerine gidebilmeleri ve oradan yaratıma geçebilmeleri için desteklenir.

Genel Bilgi: Bu program dans ve performans alanında çalışan iki güncel sanatçı (Aslı Bostancı ve Leman Sevda Darıcıoğlu) ile iki küratör (Livia Alexander & Işın Önol) tarafından yürütülecektir. Program bir yandan sesbeden pratikleri, doğaçlama, performans gibi alanlara yönelirken, bir yandan da portfolyo ve mevcut sanatsal projelerin geliştirilmesi, dönüştürülmesi, sanat eleştirisi, güncel sanat kavramları, sergileme gibi alanlarda genç sanatçılara destek verir.

Hedef kitle:
Üniversite sanat öğrencileri ile genç sanatçılar. (18 yaş üstü)

Ücret: Programın ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 2410, çadırlar için 1810 TL'dir. Geziler ücrete dahil değildir. 

Kontenjan: 20 kişi.

Eğitimciler: Işın Önol, Livia Alexander, Leman Sevda Darıcıoğlu, Aslı Bostancı

İçerik:
Sesbeden Pratikleri bedenimizle, dolayısıyla bizi çevreleyen evrenle daha derin bir bağ kurabilmemizi; aslında hali hazırda kurulu olan bu bağı tekrar hatırlayabilmemizi amaçlıyor. Kendi sesimizi kullanarak bedene dolmak; tüm hücrelerimizle bir ekip olarak yaşadığımızı, bize hatırlatan bir çalışma sağlar. Bu da bizi zihinsel farkındalıktan, bedensel farkındalığa geçiş yapabileceğimiz, daha geniş olanakların bulunduğu ve anda olabileceğimiz bir alana davet eder. Bu davet aynı zamanda evrenin davetidir. Her şeyin ses olduğu titreşimler- frekanslar evreninde, bedenimiz de sestir. Bu sesi parlatmak ve genişletmek; onunla ilişki kurmamız ve bedenimizde salıverilmeyi bekleyen seslerin özgürleştirilmesiyle mümkün olabiliyor. Sesbeden pratikleri nefesle, hareketle, sesle bedenin farklı olasılıklarını deneyimleyebileceğimiz egzersizlere, oyunlara ve paylaşımlara alan açıyor.

“Ne kadar gerçek o kadar derinde, ne kadar derinde o kadar gerçek” atölyesini 2018 Eylül’ünde katıldığı Marina Abramovic Enstitüsü tarafından düzenlenen Abramovic metottan egzersizler içeren “Cleaning the house” atölyesinden sonra oluşturan Leman S. Darıcıoğlu, atölyede Abramovic metoddan ilham alır.

Yedi gün, günde 4 saat sürecek olan atölye kısa yönlendirmeler dışında sessizlikte geçecektir. Uzun süreli egzersizler beden duyularını açarken kişinin kendi içine bir dip dalış gerçekleştirir. Sessizlik de bunlar gibi kişinin kendi iç dünyasına dalması ve öz benliğiyle karşılaşması için bir araç olarak kullanılır. İç sesimizin berraklaşması, bize ne söylediğini ne kadar dinlediğimize ve onunla ne kadar kaldığımıza bağlıdır. Olan ile kalmak, yargılamalar ve suçluluk duygularından uzak bir şekilde kendi içimizde bir gözlemci olmak hayatı iç temasımızı ve merkezimizle bağımızı koruyarak yaşama deneyimine kapı aralar.

Tüm bu çalışma sürecine; Leman Sevda Darıcıoğlu ve Aslı Bostancı’nın atölyelerinin birbirine bağlandığı sessiz yürüyüşler eşlik ediyor olacak. Bu sessiz yürüyüşler, ilham kaynaklarımızı, hayal gücümüzü ve yaratıcılığımızı aktive etmeye odaklanan günlük bir pratik olarak uygulanacaktır. Sessiz yürüyüşlerde niyet, olana farklı gözlerle ve merakla bakabilmek, çevremizi sessizlik içerisinde yeni gözlerle algılamaya alan açabilmektir.

− Epilepsi, panik atak gibi rahatsızlığı olan katılımcıların bu bilgileri ve rahatsızlıkları nüksettiği takdirde yapılması gerekenleri atölye öncesinde eğitmenlerle paylaşmaları gerekmektedir.
− Atölye saatlerinde cep telefonları ve saatler toplanacaktır, katılımcıların tüm günü telefon ve saatsiz geçirmeleri teşvik edilir.
− Saatli ilaç kullanan katılımcılar ilaçlarını ve saat bilgilerini paylaştığı takdirde almaları gereken saatte ilaçları paylaşılacaktır.

Sorularınız için: Aycan Şahin (aycansahin@nesinvakfi.org)

Başvuru: Başvuru formu için tıklayınız. Belli aralıklarla başvurular değerlendirilir ve sonuçlar e-postayla iletilir.

Kayıt: Başvuru sonucunuz başvurduğunuz tarihten itibaren 15 gün içerisinde e-posta yoluyla iletilecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Atölye adları:
Sesbeden Pratikleri ile Doğaçlamadan Performansa (Aslı Bostancı)
Ne Kadar Gerçek O Kadar Derinde, Ne Kadar Derinde O Kadar Gerçek (Leman Sevda Darıcıoğlu) 

Eğitmenler:
Aslı Bostancı: MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı'ndan 2007 senesinde mezun olan Aslı Bostancı aynı sene Viyana Impulstanz Festivali’ne Dancewebber bursu alarak davet edildi. 2009 senesinde Emmanuelle Huyn'nın sanat yönetmenliğinde, Center National de Danse Contemporaine Angers_France (CNDC) dans ve koreografi sanatçılığı bölümünden mezun oldu ve 2017 senesinde MSGSÜ Çağdaş Dans ASD’ de yüksek lisans programını tamamladı. Yine 2017’de MSGSÜ Çağdaş Dans ASD’ de doktora/sanatta yeterlilik programına kabul edildi.
“in between” (2008), “panic in the ZOO” (2010), “tales in no language” (2012), “singing stories on speaking mountain” (2013), “The Last Unicorn” (2014) ve "Büyükannem Bir Taş" (2016), “calling vaikhari” (2017), “şeylerin ruhu” (2018) sanatçının imzasını taşıyan eserlerdendir. Sanatçı 2017 senesinden beri, “sesbeden” isimli mekanlara özgü kurguladığı performanslar gerçekleştirmektedir.
Kasım 2013'de “in between” isimli koreografisi Milano'dan Internationel prize 2 Spazio Teatro NO'HMA Teresa Pomodoro jüri özel ödülüne layık görüldü.
Yine Kasım 2017’de “calling vaikhari” isimli sesbeden performansı Ermenistan Yerevan’da, 12. Uluslararası Tiyatro ve Performans Sanatları Festivali'nde en iyi iş ödülüne layık görüldü.
La Biennale di Venezia _Grada Zero Biennale Danza, , Plateaux Festivali Mousonturm Frankfurt, FAVOURITES 2010 Drama Festivali_Essen, 0090 Kunst en Festival _ Belgium , Springdance _ Europe in Motion Utrecht_ Nederland, Temps d’image Tallinn _ Estonia, International Istanbul Theatre Festival_Turkey , Julidans Amsterdam_ Nederland, DECEMBER DANCE 15_curated by Jan Fabre_Belgium, 4. Mardin Bienali koreograf ve performansçı olarak katıldığı bazı önemli festivaller arasında yer alıyor.
2010 senesinden beri MSGSÜ Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı'nda çağdaş dans tekniği, doğaçlama, kompozisyon ve repertuar üzerine eğitmenlik yapan Aslı Bostancı, burada Şubat 2014'ten beri araştırma görevlisi pozisyonundadır.
2009 senesinden bu yana koreografik çalışmalarında ses ve hareket odaklı çalışan sanatçı, 2013’ten beri sesin mucizevi gücünün bilinciyle sesbeden performansları ve atölyeleri geliştirmeye başlamıştır. Ağustos 2018’de İspanya International Association of Sound Therapy’de ses şifacılığı eğitimini tamamlamıştır. 2016’dan beri Elif Özkoç ile Şamanik Uygulamalar - Kalpten Kalbe Şifa, Ece Dündaralp ile Tai Chi eğitimlerine ve vipassana meditasyon pratiklerine devam ederken, yurtiçi ve yurtdışında sesbeden ve sesşifası çalışmalarını sürdürmektedir.

Leman Sevda Darıcıoğlu: Performans Sanatçısı (d.1985, İzmir) İstanbul’da yaşıyor.
Sanatçı enstalasyon, video, fotoğraf gibi diğer disiplinlerle de ilgilense de temel olarak performans sanatı alanında üretimini gerçekleştiriyor. Sanat üretim sürecine kendisi üzerinde performatif bir araştırma olarak yaklaşıyor ve işlerini kendi limitlerini ve kendiliğini dönüştürme ve düşünmek, tahayyül etmek, hayal etmek, davranmak, olmak ve dönüşmek için yeni kavramlar yaratma aracı olarak kullanıyor. İşleri bedensel eylemin dönüştürücü gücü ve işin kavramsal/politik/etik (bu üçünü aynı anlamda ele alıyor) çerçevesi olarak iki katmanlı yapılarıyla öne çıkıyor. Bedeni ‘açılacak bir kaynak’, duygular, korkular ve sınırlar üzerine bir laboratuvar ve karşılaşmaların yoğunluk alanı olarak görüyor. An’ın ve temasın gücüne inanıyor. Bir sanatçı olarak kendisini tanımlaması gerektiğinde ‘queer sanatçı’ tanımını kullanan sanatçı, ‘queer’i sadece heteroseksüelliğin ve ikili cinsiyetin dışı olarak değil, normativitenin ötesinde bir alan olarak alıyor.

Danışma kurulunda yer aldığı Queer Düş’ün adlı queer teori serisi 2012 yılından beri Sel Yayıncılık’ta yayınlanıyor. Çeşitli queer kitapların çevirmenliğini yapan sanatçının aynı zamanda Queer Temaşa (2016) adında editörlüğünü yaptığı bir derlemesi bulunuyor.
2014-2017 yılları arasında Istanbul Queer Art Collective’in bir üyesiydi.
2016-2017 arasında fuckmekitty adında işbirliğine dayanan bir queer performans projesi yürüttü.
Sanatçının performansları arasında; Performistanbul ve Blok Art Space işbirliğiyle, Masa projesi kapsamında MASA ile 3 gün (solo) (Büyük Valide Han, İstanbul, 2019), Darağaç İnisiyatifi tarafından organize edilen Darağaç III sergisi kapsamında bekleyiş II: Darağaç (solo) (Umur bey bölgesi, Izmir, 2018), 18th Asia Art Biennale Bangladesh kapsamında Mahburur Rahman’ın kürasyonunu üstlendiği Canlı Yayın Performans Sanatı Pavyonunda calculus of mouth [ağız taşı, ağız hesabı] (solo) (Shilpakala Academy, Dhaka, Bangladesh, 2018), Burcu Yılmaz, Claire Zerhouni ve Fatih Gençkal’ın küratörlüğünde Dünyada Bir Köşe Festivali kapsamında Ceza (Bomontiada Alt, İstanbul, 2018), Emma Møller, Gritt Uldall-Jessen ve Jørgen Callesen küratörlüğünde gerçekleştirilen, International Performance Art Festival 2018 kapsamında bekleyiş I (solo) (Warehouse9, Copenhagen, 2018). Performistanbul’un Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleştirdiği İhtiyaç: Sen 672 saat Canlı Süreç kapsamında -672 saatlik- performans Bir güle bakmak (solo) (İstanbul, 2018), Performistanbul iş birliği ile Digilogue kapsamında Lauren McCarthy’nin -24 saatlik- 24 Hour Host [24 saat ev sahibi] performansı (solo) (Zorlu Performans Sanatları Merkezi, 2018), 15. İstanbul Bienali kapsamında Pedro Gómez-Egaña’nın The Domain of Things [Eşyaların Etki Alanı] performansı (grup) (Galata Rum Okulu, İstanbul, 2017), VestAndPage ve Francesco Carol Rolla küratörlüğünde gerçekleştirilen Venedik Uluslararası Performans Sanatı Haftası kapsamında a place to die [ölmek için bir yer] (solo) ve come home - home IV [eve gel – ev IV] (grup) (Palazzo Mora, Venedik, 2017), Performistanbul ile Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleştirilen Zehirlenmiş Prenses (solo) (ALAN Istanbul, İstanbul, 2017), Sevinç Altan Perde sergisi dâhilinde kalp tc (Çukurcuma, İstanbul,2016), Umulmadık topraklar, 26. Uluslararası TÜYAP İstanbul Sanat Fuarı kapsamında Kimler geldi kimler geçti (TÜYAP, İstanbul, 2016) bulunmaktadır.
Sanatçı Yekhan Pınarlıgil ve Murat Alat ile beraber Umulmadık Topraklar, 26. Uluslararası TÜYAP Sanat Fuarı kapsamında Hayal Pavyonu başlıklı bir queer sanat alanının eşküratörlüğünü üstlenmiştir.
2017’den itibaren performans projelerinde uluslararası performans platformu Performistanbul tarafından temsil edilmektedir.
www.lemandaricioglu.com

Livia Alexander: Küratör ve yazar olan Livia Alexander, Montclair State University’de Sanat ve Tasarım Bölüm Başkanı’dır. Çalışmaları, sanat altyapısı ile yemek ve sanatın kültürel siyaseti, uygarlık, artistik üretim arasındaki ilişkiyi araştırmaya; Ortadoğu ile Güneydoğu Asya’daki güncel sanata odaklanır.

Katıldığı çok sayıda etkinlik, sergi ile sanat ve film programlarından bazıları: Embedded, Embedding: Artist Residencies, Urban Placemaking and Social Practice (The New School/Parsons, NYC’le birlikte, Residency Unlimited’in görevlendirmesi ile); Customs Made: Quotidian Rituals and Everyday Practices (Maraya Arts Cenre, Sharjah, UAE); Mapping Subjectivity: Experimentation in Arab Cinema (MoMA, New York; Abu Dhabi Film Festival, Tate Modern, London); ve CinemaEast Film Serisi.

Alexander, Dorit Naaman’ın yönettiği araştırma tabanlı interaktif belgesel “Jerusalem, We Are Here”ın (Canada/Palestine/Israel, 2016) yapımcılarındandır. Düzenli olarak Hyeprallergic, Harpers Bazaar Art Arabia’da ve online yayınlanan ArteEast Quarterly’de yazmaktadır. Alexander ayrıca, Tirana Open, Residency Unlimited, Sapar Contemporary, Al Riwaq Art Space, New Rochelle BID, Asian Contemporary Art Week ve the Art & Patronage Summit’in aralarında bulunduğu çok çeşitli organizasyonlar, sanat kurumları ve galerilere danışmanlık yapmaktadır. 2013 yılına kadar yöneticiliğini yaptığı, Ortadoğu ve Güney Afrika’lı sanatçılara destek olmak için 2003’te kurulan, kar amacı gütmeyen ArteEast’in de eşyürütücülerindendir.

Sinema ve Ortadoğu çalışmaları alanlarında doktora derecesi olan Dr. Alexander, Montclair State University’de sanat eleştirisi ve teorisi, görsel kültür ile mesleki uygulama dersleri vermektedir.

Işın Önol (MFA/MAS - Doktora Adayı): (1977, Türkiye) New York'da yaşamakta, bağımsız küratörlüğün yanı sıra, Montclair Eyalet Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans bölümlerinde okutman olarak çalışmaktadır. Eş zamanlı olarak, Columbia Üniversitesi, Sosyal Farklılıklar Araştırma Merkezi'nde araştırma çalışmalarını yürütmekte, Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında doktora yapmaktadır. Zürih Sanat Üniversitesi’nden (ZHdK) 2011 yılında Küratörlük alanında, İstanbul Sabancı Üniversitesi'nden ise 2003 yılında Görsel Sanatlar alanında yüksek lisans derecelerini elde etmiştir. Çukurova Üniversitesi’nde Sanat Eğitimi Bölümü’nde ve heykel anasanat dalı alanında başladığı lisans eğitimini 2000 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

2009 yılından bu yana bağımsız küratör olarak çeşitli sergiler ve sanat odaklı diğer etkinlikler yapmıştır. 2016 yılında Viyana'da Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi'nde Sosyal Tasarım Yüksek Lisans Programı’nda, 2014'te ise aynı üniversitenin Dijital Sanat Programı’nda konuk öğretim görevlisi olmakla birlikte, Viyana Museums Quartier Schauraum Angewandte'de konuk küratör olarak görev yapmıştır. İstanbul'da 2006-2009 arasında Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nde direktor/küratör olarak çalışmıştır. 2013 yılından bu yana Nesin Sanat Köyü'nün eğitim programlarını organize etmektedir.