2017 Mekan Kurgulamak: algı, düşünce, tasarım, sergi, çağdaş sanat

 • Tarih12-18 Haziran (Köy`e geliş 11 Haziran, Köy`den ayrılış 18 Haziran 2017)  
 • Amaç

  Bir haftada tamamlanacak şekilde tasarlanmış olan bu atölye çalışması, mekanla ve çevremizle olan ilişkimizi çağdaş sanat sergileri kurgulama süreçleriyle irdelemeyi amaçlar. Düşünce geliştirme pratikleri, tasarım ilkeleri, küratöryel yaklaşımlar bu atölye çalışmasının konularını şekillendirirken, araştırma, analiz yapma yöntemleri ve eleştirel düşünce izlenecek rotaları belirleyecektir. Bu atölye çalışması çeşitli görsel malzemeyle sunulan örnekler ve onların analizi üzerinden ilerleyecektir. Sabahları araştırma, gezi ve düşünce üretimine ayrılırken, öğleden sonraları ise yoğun bir programla ders, analiz, proje üretiminden oluşan atölye işlenecektir. Katılımcılardan atölye çalışmaları sırasında bireysel, finalinde ise grup projeleri üretmeleri istenecektir.

   
 • Hedef Kitle

  17 yaş ve üzeri genç sanatçı, tasarımcı ve küratör adayları, kültür sanat alanında çalışan, çalışmak isteyen öğrenciler.

   
 • Kontenjan 30 kişi
 • Ücret

  Yazokulunun ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 770 TL, çadırlar için 560 TL’`dir. Geziler ücrete dahil değildir.

   
Nesin Matematik Köyü Etkinlikleri
Eğitmen: Başak Şenova


12 Haziran 13 Haziran 14 Haziran 15 Haziran 16 Haziran 17 Haziran 18 Haziran
Atölye süresince kullanılacak olan kavramlar, sözcükler, aktörler ve mekanları tanıma Araştırma. Algı ve tasarım prensipleri ve süreçleri. Sergiler üzerinden düşünme, örnek analizi ve tartışma Gezi (sabah). Araştırma. Algı, tasarım süreçleri, saklama ve belgeleme eylemleri. Örnek analizi ve tartışma Tatil Kavramsal çerçeve oluşturma ve mekan ilişkisi. Kavramsal çerçeve, mekansal tasarım ve sergi bütünlüğü. Örnek analizi ve tartışma. Kavramsal çerçeve, mekansal tasarım ve sergi bütünlüğü. Örnek analizive tartışma. Gezi (akşam) Proje üretimi. Meksansal tasarım çözümleri analizi. Örnek analizi ve tartışma. Projelerin tartışılması. Proje üretimi, hazırlık ve sunum. Belgeleme.