2018 Lise Felsefe Yazokulu

Tarih: 30 Temmuz-05 Ağustos 2018 (Köye geliş 29 Temmuz 2018, Köyden çıkış 05 Ağustos 2018)

Amaç: Felsefe ile tanışmak, felsefenin insan hayatı, toplum, siyaset, sanat ve bilimlerle olan ilişkilerini incelemek, bilimlere yol gösterici olup olamayacağını tartışmak, Antik Yunandan günümüze kadar felsefe tarihinin dönüm noktalarındaki kişi ve düşüncelerle tanışmak, belli başlı felsefe alanlarına ve akımlarına bir giriş yapmak; ayrıca felsefenin iyi bir hayat için gerekli olup olmadığı, din-ahlak-felsefe ilişkisi, hayatın anlamı gibi meselelerin felsefi analizine bir başlangıç yapmak bu bir haftalık programın başlıca amaçlarıdır. Eğitmenler ikişer saatlik seminerlerle felsefenin değişik alanlarındaki konuları anlatacaklardır. Katılımcıların konuya ilgi duymaları ve web sitesinde daha sonra ilan edilecek olan okumaları yazokuluna gelmeden önce yapmaları beklenmekte, ancak felsefe ve felsefe tarihi konusunda bir ön bilgi sahibi olmaları beklenmemektedir. Seminerlere aktif katılım arzulanmaktadır, ancak ödev, sınav gibi zorunluluklar yoktur. Hafta boyunca, seminerlerin yanı sıra, tartışma ve film seansları düzenlenerek canlı bir katılım ortamı yaratılmaya çalışılacaktır.

Hedef kitle: Lise öğrencileri (16 - 19 yaş aralığındaki öğrenciler). Başvuruların değerlendirilebilmesi için adaylardan 300-500 kelimelik bir makale yazmaları istenmektedir. Yazılacak makalede şu iki sorudan birine cevap verilmesi istenmektedir:
1.  Bilimler felsefenin yerini alabilir mi?
2.  Her istediğini yapabilen kişi özgür müdür?

Eğitmenler
BG:  Prof. Dr. Bülent Gözkân - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü
BK:  Doç. Dr. Buket Korkut - Muğla Üniversitesi Felsefe Bölümü
EE:  Prof. Dr. Eşref Eşkinat  - ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Makina Mühendisliği Bölümü
KÖ:  Prof. Dr. Kaan H. Ökten – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü
MŞ:  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şiray- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü
RG:  Yrd. Doç. Dr. Refik Güremen- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü

Ücret: Yazokulunun ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 945, çadırlar için 700 TL'dir. Geziler ücrete dahil değildir.

Kontenjan: 30 kişi. Programın kontenjanı dolmuştur.

Sorularınız için: Çiğdem Şahin (cigdemsahin@nesinvakfi.org)

Başvuru: Kontenjan dolmuştur. Başvurunuz ulaştığında, başvurunuzu aldığımıza dair bir onay mesajı göndereceğiz. Eğer üç dört gün içinde mesaj almamışsanız lütfen bir daha yazın, başvurunuz muhtemelen elimize geçmemiştir.

Kayıt: Başvurular toplu olarak değerlendirilecektir. Başvuru sonucunuz yaklaşık 1 ay sonra e-posta yoluyla iletilecektir.Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Not: Programla ilgili okuma listesi daha sonra bu sayfada yayımlanacaktır.

Program

30 Temmuz 31 Temmuz 1 Ağustos 3 Ağustos 4 Ağustos 5 Ağustos
09:00 - 11:00 Felsefe mi? (E.E.) Aristoteles (R.G.)  Descartes (B.G.) Kant  (B.G.) Mantık ve matematik (B.G.) Zihin ve yapay zeka (E.E.)
15:00 - 17:00 Presokratikler ve Sokrates (R.G.) Bilim tarihi (B.G.) Varlık felsefesi I (K.Ö.) Ne yapmalıyım? (E.E.) Felsefede güncel nedir? (M.Ş.) Siyaset ve Ahlâk (B.K.)  
17:15 - 19:15 Platon (R.G.) Bilim varken felsefe?(E.E.) Varlık felsefesi II (K.Ö.) Nietzsche (B.K.) Heidegger (K.Ö.) Güncel sanat nedir? (M.Ş.)  
21:00 - 23:00 Film gösterimi Tartışma Starwars ve Felsefe (K.Ö.)   Tartışma

Eşref Eşkinat (E.E.)
Bülent Gözkân (B.G.)
Kaan Ökten (K.Ö.)
Buket Korkut (B.K.)
Mehmet Şiray (M.Ş.)
Refik Güremen (R.G.)